Ciekawostki

Zapaleńcy i wypaleńcy, czyli o utracie pasji w trakcie studiów (luty 2010)

LVIII Olimpiada Fizyczna - histogramy i korelacje

Miotełki Haidingera

Gołe oko człowieka jest w niewielkim stopniu czułe na polaryzację liniową światła. Gdy człowiek patrzy na światło spolaryzowane (np. z monitora LCD), można dojrzeć na środku pola widzenia _bardzo_ słaby żółto-niebieski krzyżyk. Zjawisko to nosi nazwę miotełek Haidingera (ang. Haidinger's brush (wiki)).
Gorąco polecam nauczyć się rozpoznawać polaryzację światła.
I daję zadanie - czy żółta miotełka jest wzdłuż drgań elektrycznego czy magnetycznego pola?

Podrasowane RGB

Mawia się, że mężczyźnie wystarczy 16 kolorów. Oczywiście jest to pewne przegięcie, jednak prawdą jest, że kobiety są biologiczne uprzywilejowane pod względem widzenia barwnego.
Po pierwsze, zaburzenia widzenia barwnego znacznie częściej występują u mężczyzn, niż u kobiet (co jest faktem powszechnie znanym i nauczanym w LO).
Po drugie, około połowa (!) kobiet (i niewielki procent mężczyzn) ma 4 rodzaje barwników w czopkach (zamiast "zwykłych" 3).
Tutaj mały komentarz - są trzy główne rodzaje czopków:

  • czopki S odpowiadające krótkim falom (tzw. "niebieski", maksimum ok. 440 nm)
  • czopki M odpowiadające średnim falom (tzw. "zielony", maksimum ok. 545 nm)
  • czopki L odpowiadające długim falom (tzw. "czerwony", maksimum ok. 565 nm, czyli w… zieleni)

Zarówno L jak i M występują w dwóch nieznacznie różniących siebie odmianach. Nie robi dużej różnicy, który z L-ów masz w oku. Robi różnicę, czy nie masz przypadkiem dwóch różnych rodzajów "czerwonych" czopków.

Więcej w moich linkach: http://del.icio.us/stared/vision/.

Unless otherwise stated, the content of this page is licensed under Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 License