Bawię się matematycznym modelem gry w mafię. Robię różne oszacowania, znajduję paradoksy, itd. W szczególności interesuje mnie ile potrzeba członków mafii przy danej liczbie graczy, by szanse wygranej mafii i miasta były 50:50. Część psychologiczną (siłą rzeczy) zaniedbuję, skupiając się na najprostszym możliwym modelu. Jeśli interesuje Cię krótka zajawka, to polecam ten artykuł popularnonaukowy.
- P. Migdał, Matematyczny model gry w mafię, praca licencjacka na MIMUWie, wrzesień 2009,
- P. Migdał, Mafia, zdradziecka parzystość oraz pi, Delta - popularnonaukowy miesięcznik, 07/2010.
- P. Migdał, A mathematical model of the Mafia game, arXiv:1009.1031v1 [math.PR] (2010) <- new!
- Slajdy i inne na anglojęzycznej wersji strony.
Mam kilka pomysłów na stworzenia bardziej zaawansowanego modelu gry w mafię. Obejmowałby dodatkowe postacie, różne strategie i interakcje psychologiczne. Tym razem nie ma co liczyć na ścisłe wyniki, za to można pobawić się w symulacje numeryczne. Jeśli jesteś zainteresowan(a/y) - pisz na moc.liamg|ladgimp#moc.liamg|ladgimp. Wymagania: elementarna znajomość dowolnego języku programowania (na poziomie pętli i tabeli), elementarna wiedza matematyczna, sporo zapału i chęci.
Przybliżenia - przybliżeniami, uproszczony model - uproszczonym modelem, ale tak prywatnie to zachęcam do pogrania w Ktulu (http://21wdw.staszic.waw.pl/ktulu/).
(5. Wakacyjne Warsztaty Wielodyscyplinarne, 20-30 sierpnia 2009, Olsztyn)