Nauka

Czym się ostatnio zajmuję?

Aktualna lista moich artykułów jest na podstronie Research. Poniżej krótko opowiadam o badaniach, w których biorę udział.

Wzmacniacz parametryczny (optyka kwantowa)

(wraz z dr Wojtkiem Wasilewskim, http://www.fuw.edu.pl/~wwasil/)

nauka_bbo.jpg

Zajmuję się obliczeniami związanymi z optymalizacją wzmacniacza parametrycznego.

Cóż to jest niewspółliniowy wzmacniacza parametryczny? Jest to kryształ, który służy jako tranzystor dla światła. Gdy wpuszczamy do niego dwie wiązki laserowe - silną pompującą i słabą sygnałową, z kryształu wychodzi wzmocniony sygnał (kosztem natężenia pompy).

Zjawisko ma dość interesujące własności kwantowe. W szczególności jest wykorzystywane do produkcji splatanych par fotonów.

Gra w mafię

nauka_ktulu.jpg

Bawię się modelem matematycznym gry w mafię. Robię różne oszacowania, znajduję paradoksy, itd. W szczególności interesuje mnie ile potrzeba członków mafii przy danej liczbie graczy, by szanse wygranej mafii i miasta były 50:50. Część psychologiczną (siłą rzeczy) zaniedbuję, skupiając się na najprostszym możliwym modelu.

Praca licencjacka, slajdy i nie tylko na osobnej stronie.

Zbieranie kart w grze Set

nauka_set.jpg

Co liczę, o tym opowiem później (z pewnych, uzasadnionych powodów). Mogę jedynie zdradzić, że zbieram pewne statystyczne informacje o zbieraniu kart w grze Set.

Jeśli nie jest Ci znana ta gra, odwiedź
http://www.setgame.com/set.

Jeśli jakkolwiek umiesz w nią grać (lub robisz to całkiem nieźle), zachęcam do skorzystania z serwera
http://gamepixies.com/set/ (zarówno pasjansy, jak i multiplayer).

Spiralne soczewki dyfrakcyjne

(wraz z Aleksandrem Kubicą i Wiktorem Pilewskim; kontynuacja warsztatów KFnrD na FUWie)

nauka_spirala.jpg

Płytka strefowa Fresnela (pl.wikipedia) jest soczewką skupiającą światło na zasadzie dyfrakcji. Pewne ich uogólnienie, spiralna płytka strefowa, nie tylko skupia światło ale i obdarza wiązkę orbitalnym momentem pędu (t.j. niezwiązanym z polaryzacją). Okazało się, że to nie jedyna ważna własność tych obiektów - sam wygląd i zachowanie się ognisk jest ciekawy i nietrywialny, co może przenieść się na praktyczne zastosowania.

A. Kubica i W. Pilewski zajęli I miejsce w polskich finałach Konkursu Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej 2009 (www). Następnie w Paryżu, na 21. Konkursie Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej 2009 (www) zdobyli jedna z trzech 1. nagród. Zwycięska praca jest owocem warsztatów KFnrD (www) na Wydziale Fizyki UW (www) prowadzonych przez prof. Czesława Radzewicza i mnie.

Jeśli chcesz zobaczyć, jak wyglądają spiralne płytki strefowe (a także zwykłe), są one na stronie Prążki moire.

Symulacje Szczególnej Teorii Względności

(wraz z Marcinem Grzybowskim, Michałem Cieślakiem, Łukaszem Odziobą i Krzysztofem Zającem)
Projekt rozpoczęty na 5. Wakacyjnych Warsztatach Wielodyscyplinarnych (20-30 sierpnia 2009, Olsztyn). Więcej informacji na WWW5: Symulacje Szczególnej Teorii Względności.

Publikacje

Pełna lista moich publikacji jest w dziale Research na angielskiej wersji tej strony.

Slajdy, artykuły nierecenzowane i podobne rzeczy znajdują się w dziale Dydaktyka.

Unless otherwise stated, the content of this page is licensed under Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 License